خانه / سریال های تلویزیونی / ده سریال برتر تلویزیونی از نگاه مجله تایم

ده سریال برتر تلویزیونی از نگاه مجله تایم

مجله سینمائی تایم هر ساله لیستی از بهترین سریال‌های تلویزیونی که مخاطبان و علاقمندان به سرگرمی نباید از دست بدهند، تهیه میکند. در سال ۲۰۱۰ نیز لیستی از بهترین مجموعه‌های تلویزیونی توسط این مجله منحصر به فرد منتشر شد که در آن سریال‌های نام آشنایی به چشم میخورد که در ادامه متن این لیست عنوان شده است که سریال‌بازهای واقعی باید سریال‌های یاد شده را حتما ببینند و تا زمانی که این لیست به طور کامل توسط ببیندگان تلویزیون و مدیوم دیده نشده باشد، نمیتوان عنوان سریال‌باز را به شخصی لقب داد. نکته جالب در لیست منتشر شده؛ مجموعه‌های تلویزیونی مخاطب پسند بسیار بزرگی است که از آنها در لیست منتشر شده، نامی برده نشده است. بیشتر مخاطبان این لیست با نبود عنوان و مجموعه «دکستر» بسیار متعجب شدند که البته بعدها مجله تایم اعلام نمود که لیست مورد نظر توسط منتقدین و امتیاز اپیزودهای منتشر شده در طول دوران پخش مجموعه‌های تلویزیونی بوده است.

۲۰ واقعیت عجیب و شوکه کننده راجع به جوکر که تا الان نمیدانستید

با هم نگاهی به ۱۰ سریال برتر از سال ۲۰۱۰ به انتخاب مجله تایم می‌اندازیم:

top1

شماره ۱۰: دکتر هاوس (House M.D)

شخصیت دکتر هاوس یکی از شخصیت‌های نادر در سریال‌های تلویزیونی است. او نقش اول سریالی به همین نام است که از کانال فاکس پخش میشود. این سریال هم اکنون پربیننده‌ترین سریال در این کانال میباشد و به طور کلی دومین سریال پربیننده در بین تمام سریال‌هایی است که از فاکس پخش شده‌اند. این سریال از گونه سریال‌های درام بیمارستانی است که نمونه معمولی آن، سریال استرالیایی «پرستاران» میباشد و نمونه‌های بهتر آن سریال «ای.آر»، سریال «آناتومی گری» و سریال «بیمارستان عمومی» که از سال ۱۹۶۳ در حال پخش هستند، میباشد که البته همه محصول هالیوودند. سریال «دکتر هاوس» با اینکه لقب سریال درام بیمارستانی را یدک میکشد ولی با تمام گونه‌های خود فرق دارد و فرق بزرگش شخصیت بزرگ آن یعنی دکتر هاس است. در حالی که در بیشتر سریال‌ها بر داستان و روایت تاکید دارند در هاس به شخصیت توجه شده است. به نوعی هر چه سازندگان این سریال در چنته داشته‌اند بر روی شخصیت اصلی خود یعنی دکتر هاس گذاشته‌اند. دکتر هاس با بازی درخشان هیو لاری در هیچ یک از دسته‌بندی‌های شخصیت سیاه و سفید و حتی خاکستری نمیگنجد. او شخصیتی منحصر به فرد است که تنها بهانه دیدن سریال هاس میباشد . مردم سریال‌ها را به خاطر بیماری‌های عجیب و غریبش و نحوه معالجه آنها نمیبینند بلکه آنها این سریال را به خاطر خود دکتر هاس میبینند همان طور که سریال «مانک» را به خاطر نحوه کشف جرم‌ها نمیبینند بلکه خود مانک برایشان مهم است. برای آنها مهم است که دکتر هاس چه میگوید و یا چه کار میکند و بیماری و بیمارستان و دکترها همه وسیله‌ای برای بیشتر نزدیک شدن به شخصیت دکتر هاس هستند. همان طور که هیو لاری موقع گرفتن گلدن گلاب گفت؛ این که بازیگر چه قدر خوب بازی میکند مهم نیست بلکه اینکه چقدر شانس داشته باشد که در نقشی خوب بازی کند مهم است!

top2

شماره ۹: فرار از زندان (Prison Break)

فرار از زندان از سال ۲۰۰۵ از شبکه تلویزیونی فاکس شروع به پخش شد. داستان این سریال درباره دو برادر است که یکی از آنها با توطئه‌ای به زندان می‌افتد و منتظر حکم اعدام است و برادر دیگری که مهندس و طراح ساختمان است خود را به به عمد به زندان انداخته است. او بر اساس اطلاعاتی که از طراحی زندان دارد (چون خود او یکی از طراحان همان زندان بوده) برادر خود را که به دلایل جنایی و امنیتی به زندان افتاده را نجات دهد. معمولا طرفداران سریال «گمشدگان» از این سریال نیز استقبال زیادی کرده‌اند البته تنها نکته قابل شباهت این دو شاید تعلیق‌های مداوم در طول داستان میباشد و البته در این سریال تنش‌ها بسیار بیشتر نمود پیدا میکنند و هر لحظه بیننده با کشش و پیچشی در طول داستان مواجه میشود که انتظارش را ندارد. بازی “ونت وورث میلر “بسیار عالی است و فیلمنامه بسیار پر تنش نوشته شده که در هر حال اگر مشکل قلبی دارید این سریال را نبینید.

top3

شماره ۸: سیم (The Wire)

سریال «سیم» از سوی مجله‌های تایم، انترتینمنت ویکلی و روزنامه گاردین در سال ۲۰۰۸ به عنوان بهترین برنامه تلویزیونی انتخاب شد، رتبه هشتم از ده سریال برتر را دارد. سیم یا شنود سریالی پلیسی است که بسیار واقعی ساخته شده. این سریال درباره زندگی روزمره در آمریکا و موضوع آن به پشت پرده قاچاق مواد مخدر در شهر بالتیمور، شهری که در آن وقایع جنایی بسیاری رخ میدهد میپردازد. در این سریال توسط دیود سیمون ساخته شده است و از شبکه HBO پخش شده است شخصیت اصلی سریال را دمونیک وست بازی کرده که بازی او را در فیلم «۳۰۰»، «شیکاگو»، »رشد هانیبال» و همچنین «جنگ ستارگان قسمت اول» دیده شده است.

top4

شماره ۷: شش فوت زیر زمین (Six Feet Under)

«شش فوت زیر زمین» داستان خانواده‌ای است که شغل آنها اجرای مراسم کفن و دفن مرده هاست. داستان با مرگ پدر خانواده شروع میشود و شخصیت اصلی داستان که پیتر کراسی آن را بازی میکند به طرز ناخواسته‌ای مجبور به ادامه و همکاری با سایر خانواده میشود تا این شغل را حفظ کند. تم اصلی سریال در روابط بین شخصیت‌ها و مواردی مثل مرگ، دین، خیانت زناشویی و … خلاصه میشود. این سریال توسط آلن بال ساخته شده و از شبکه HBO در سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ پخش شده است.

top5

شماره ۶: سیمپسون‌ها (The Simpsons)
ماجراهای این مجموعه، در شهری به نام اسپرینگ‌فیلد اتفاق می‌افتد. بیشتر شهروندان اسپرینگ‌فیلد زردرنگ هستند و همگی آنها (به غیر از چند استثنا) تنها ۴ انگشت در هر دستشان دارند. خانواده سیمپسون‌ها کارشان را در برنامه تریسی اولمن در ۱۹ آوریل ۱۹۸۷ آغاز کردند و با اقبال نسبی که متوجه این برنامه شد، شبکه فاکس در سال ۱۹۸۹ پخش داستان‌های خانواده سیمپسون را آغاز کرد. سیمپسون‌ها در واقع اولین مجموعهٔ تلویزیونی موفق شبکه فاکس بود و آنها را متقاعد کرد که قراردادشان را با آقای گرونینگ چندین بار تمدید کنند. هم اکنون شبکه فاکس قرارداد تولید این مجموعه را تا سال ۲۰۰۸ تمدید کرده‌ است و با این کار، این سریال برای فصل ۱۹ در حال پخش خواهد بود. در پایان این فصل از پخش برنامه (فصل ۱۸) تعداد بخش‌های پخش‌شده به ۴۰۰ عدد خواهد رسید که این برنامه را پربیننده‌ترین برنامهٔ کمدی و پربیننده‌ترین برنامه کارتونی تاریخ آمریکا خواهد کرد.
top6
شماره ۵: زنان سرسخت (Desperate Housewives)
این سریال بسیار زیبا از سال ۲۰۰۴ شروع به پخش شد و تا سال ۲۰۰۸ ، ۵ فصل آن نمایش داده شده است .این سریال در مدت پخش خود ۳ بار برنده جایزه گوی طلایی یا گلدن گلاب شده است و ۳۴ جایزه دیگر را هم تصاحب کرده است . این سریال داستان روابط چند خانم است که در همسایگی یکدیگر زندگی میکنند و روابط جالبی از قبیل عشق، دوستی، دشمنی، همدردی و رقابت بر سر عشق با یکدیگر دارند. رازهای زندگی این چند خانم که در همسایگی یکدیگر زندگی میکنند و هر کدام داستان زندگی خود را دنبال میکنند که در نهایت به نوعی با یکدیگر در رابطه است. این سریال با سبک خانوادگی خود توانسته است بسیاری از خانواده‌های اروپایی را به لیست مخاطبان پرتعداد خود اضافه نماید.
top7
شماره ۴: خانواده سوپرانو (The Sopranos)
شاید «سوپرانوز» یکی از بهترین سریال‌های تلویزیونی باشد که تعادل خوبی در حفظ درام خود کرده است. در سوپرانوز هیچ کس عجله‌ای ندارد و همه چیز در طول داستان به آرامی پیش میرود. سریال سوپرانوز محصول ۱۹۹۹ در شبکه HBO تهیه و تولید شد، قبل از تولید این سریال مخالفت‌های زیادی صورت گرفت که بیانگر منسوخ شدن ژانر گنگستری بوده و عنوان میشد که ظرفیت ساختی یک سریال بلند از آن وجود ندارد، ولی نمایش فصل ابتدایی و به خصوص دوم این سریال خلاف این ادعا را ثابت کرد و البته سوپرانوز از عناصری استفاده نمود که در ژانر خود حاکی از نوآوری کامل بود. داستان سوپرانوز حول و حوش زندگی فردی به نام تونی سوپرانوز روایت میشود که دارای دو زندگی کاملا متفاوت است. یک زندگی او به خانواده‌اش اختصاص دارد و زندگی دیگرش به شبکه زیر زمینی مافیای نیوجرسی که او ریاست هر دو را عهده‌دار است. تونی سوپرانوز با بازی فوق العاده جیمز گاندولفینی (تمام مردان پادشاه) روحی تازه به این سبک سریال سازی داده است و مسائلی که شاید کمتر در این ژانر مطرح میشدِ را نمایان کرده است. گاندولفینی با شخصیت سوپرانوز در مرز شخصیتی وحشتناک یا دوست داشتنی در حرکت است و هرگز به سمت کلیشه شدن پیش نمیرود. بازی‌ها و دیالوگ‌ها همه بدون نقص و عالی هستند و با وجود شش فصل از پخش آن، همچنان در حال پیشروی میباشد.
top8
شماره ۳: بیست و چهار (۲۴)
سریال «بیست و چهار» جز سریال‌های پر طرفداری است که از سال ۲۰۰۱ شروع به پخش شد. داستان درباره مامور اداره ضد تروریست، جک بائر است که با خبر میشود ۲۴ ساعت بعد قرار است به جان نامزد ریاست جمهوری آمریکا که اتفاقا شانس زیادی برای انتخاب شدن دارد سوء قصد شود و هم اکنون او فقط ۲۴ ساعت وقت دارد که از این حادثه جلوگیری کند. داستان در ۲۴ قسمت یک ساعتی (حدود چهل دقیقه سریال و بیست دقیقه آگهی بازرگانی در پخش تلویزیونی) اتفاق می‌افتد و همچنین اتفاقات به صورت واقعی روایت میشود. شش فصل تا کنون از این سریال پخش شده و میتوان گفت در هر سیزن رشد قابل توجهی نسبت به فصل‌های قبلی داشته است. کیفر ساتر لند (های لندر) به عنوان تهیه کننده و بازیگر، نقش بسیار زیادی در توفیق این سریال که در سایه حوادث یازده سپتامبر ساخته شد، داشته است.
 top9
شماره ۲: دوستان (Friends)
سریال «دوستان» در سال ۱۹۹۴ توسط مارتا کافمن و دیوید کرین ساخته شد که البته ایده آن از سال‌ها قبل شروع شده بود. داستان دوستان، مربوط به شش دوست میباشد که از سال‌های جوانی با یکدیگر دوست هستند و ماجراهایی که برای آنها اتفاق می‌افتد و هر یک از این شخصیت‌ها خصوصیتی منحصر به فرد دارد که به او جذابیت میبخشد و او را از دیگران متمایز میکند را داراست. این سریال در قسمت‌های اولیه خود چنان مورد استقبال قرار گرفت که پخش آن به مدت ده سال ادامه پیدا کرد و البته اتمام آن به خاطر عدم اقبال عمومی نبود بلکه دستمزدهایی بود که تهیه کنندگان باید به بازیگران گمنام دیروز و ستارگان امروز پرداخت میکردند. پرداخت دستمزدهای میلیونی به بازیگران در هر سال بیشتر نیز میشد ( مخصوصا جنیفر انیستون) و از طرفی کارهای سینمایی و تلویزیونی بسیاری که به آنها پیشنهاد شده بود در نهایت باعث پایان یافتن این سریال در فصل دهم شد.
 top10
شماره ۱: گمشدگان (Lost)
«گمشدگان» روایت شخصیت‌‌هایی است که از یک سانحه سقوط هواپیما جان سالم به در میبرند و درست وسط جزیره‌ای دور افتاده در منطقه‌ای گرمسیر، تلاش برای رهایی از جزیره را آغاز میکنند. هر قسمت چهل و دو دقیقه‌ی این سریال علاوه بر ماجرای اصلی با فلش بک‌هایی به زندگی شخصیت‌ها همراه است و به تدریج مخاطب را با زندگی شخصیت‌های اصلی داستان آشنا میکند. شخصیت‌هایی که تقریبا هر کدام از یک نژاد، یک طرز تفکر و فرهنگ متفاوت هستند. در این سریال نماینده‌ای از هر قاره وجود دارد. از آسیا، استرالیا، آمریکا، اروپا و آفریقا و حتی از قطب نیز نماینده‌ای حضور دارد (خرس قطبی) و شاید یکی از مسائلی که باعث جذب بی‌سابقه مخاطب برای این سریال شده، همین نکته است نکته ظریفی که باعث میشود تقریبا تمام بینندگان برای شخصیت‌ها هم‌زاد پنداری کنند.
متن ترجمه شده، مربوط به سال ۲۰۱۰ بوده و برگردان آن مربوط به همان سال و نظر نویسنده تایم میباشد 

مقاله مرتبط:  ۱۴ سریال سال ۲۰۱۸ که بیصبرانه منتظرشان هستیم

 منبع: مجله تایم

5
نظر شما چیست؟

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
منJokerحسینحسین بوذریامیر Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
امیر
مهمان
امیر

پس got کو؟؟؟

حسین
مهمان
حسین

ولی در حال حاضر به نظر من breaking bad سریالی هست که بی نظیره و همه ی چیزهایی که یک سریال موفق میخواد رو داره. تعلیق، هیجان، کشش و…

Joker
مهمان
Joker

همه این سریال ها خیلی حرف دارن واسه گفتن ولی افت وخیزم کم نداشتن اما من تو breaking bad فقط اوج دیدم شاید اگه got فصلای آخرش مثله اولاش بود اول اونو میگفتم…breaking bad رو به همه جور آدمی پیشنهاد نمیکنم چون بعد از دیدینش دیگه هیچ سریالی براش خارق العاده و اینا نمیشه…

من
مهمان
من

حتما این سریال ها رو تو لیستم میذارم
البته بعد از این مشغله ای که توش گرفتارم