خانه / مقالات / پیش نمایش / سفر به ذهن جنایت همراه با دیوید فینچر | پیش نمایش سریال Mindhunter

سفر به ذهن جنایت همراه با دیوید فینچر | پیش نمایش سریال Mindhunter

بدون شک یکی از ژانرهای پرطرفدار سینما، جنایی-رازآلود میباشد که از دل آن آثار بسیار معروفی همچون؛ «سکوت بره‌ها»، «جزیره شاتر»، «زودیاک»، و «هفت» متولد شده است. این دسته یا ژانر از سینما، که بیشتر از پرده‌یِ سینما به تلویزیون راه پیدا کرده بود، قرار است بار دیگر توسط یکی از بهترین کارگردانان این ژانر با اتمسفری بسیار دیدنی روایت شود.

mind.5

علت توجه بسیاری از منتقدین و مخاطبان تلویزیون به سریال جدید شبکه نتفلیکس، به جهت شباهت اتمسفر جذاب این سریال با دیگر ساخته دیوید فینچر، «زودیاک» میباشد

دیوید فینچر، پس از ساخت فیلم «دختر گمشده»، بیشتر تمزکز خود را بر روی سریال ویژه خود برای شبکه نتفلیکس قرار داد که حاصل آن عنوان جدید و تازه این شبکه تحت عنوان «شکارچی ذهن» میباشد. سریالی به تهیه کنندگی، «دیوید فینچر» و «چالیز ترون» که فصل اول در ده اپیزود تهیه و ساخته شده است و مغز متفکر این اثر، دیوید فینچر میباشد، که بیشتر با ساخت سریال «خانه پوشالی» سبب مهاجرت بسیاری از بازیگران سینما به تلویزیون شده بود، توانسته و میتواند سبب مهاجرت مجدد بسیاری از بازیگران کلاس یک سینما به مدیوم تلویزیون شود.

داستان سریال، جنایی، روانشناسی و رازآلود شبکه نتفلیکس مربوط به دو مامور اف‌بی‌آی، هولدن فورد و بیل تنچ میباشد که به قلب جنایت سفر میکنند و از سوی اف‌بی‌آی ماموریت می‌یابند تا با بسیاری از بزرگترین قاتلان سریالی و مغزهای متفکر جنایی مصاحبه کنند و از روش و افکار آنها برای حل پرونده‌های جنایی دیگر اطلاعات کسب کنند. روشی که طبق تریلر منتشر شده از سریال، جدید و تازه میباشد و بیشتر سعی میشود تا با مطالعه بر روی ذهن‌های جنایتکار، به پیش بینی قدم‌های بعدی، جنایتکاران دیگر پی برد، تا اف‌بی‌آی بتواند پرونده‌های مجهول بسیاری را از این طریق حل نماید. دو شخصیت اصلی داستان یا دو مامور ویژه‌ی داستان، توسط جاناتان گورف و هالت مک‌کالنی بازی میشود که توسط رئیس خود به شکل اختصاصی مامور شده‌اند تا بر روی این زمینه کار کنند و بیشتر فعالیت آن‌ها در زمینه روانشناسی جنایتکاران و سپس استفاده از روش و متد آنها برای حل پرونده‌های رازآلود جنایی میباشد. در کنار دو بازیگر کهنه کار این سریال، چهره آشنای سریال معروف، فرینچ نیز دیده میشود. آنا تورو که بیشتر در قالب شخصیت الویا بونهام از سریال فرینچ به شهرت بسیاری دست پیدا کرده بود، اکنون در شکارچیان ذهن و در نقش دکتر روانشناس و مشاور واحد مطالعاتی اف‌بی‌آی در سریال حضور دارد و نقشی شبیه به دکتر هانیال لکتر از سری کتاب‌های هانیبال در واحد جنایی و اف‌بی‌آی بر عهده دارد.

علت توجه بسیاری از منتقدین و مخاطبان تلویزیون به سریال جدید شبکه نتفلیکس، به جهت شباهت اتمسفر جذاب این سریال با دیگر ساخته دیوید فینچر، «زودیاک» میباشد. فیلمی که بیشتر از آن به عنوان شاهکار ژانر جنایی-معمایی یاد میشود و شخصیت اصلی آن که بیشتر با قتل و به جا گذاشتن علامت خود، هرگز دستگیر نشد یا مدارک کافی برای دستگیری او پیدا نشد، شناخته میشود.

mind.3

یکی از دلایل شباهت این سریال به دیگر ساخته‌های جنایی و رازآلود دیوید فینچر، منبع اقتباسی آن از کتاب میباشد

شکارچیان ذهن با اتمسفری شبیه به زودیاک و بررسی و سفری جنایی از جنس فیلم هفت دنبال میشود که در آن ماموران داستان در تلاش برای حل پرونده‌های خود از ذهن‌های بزرگ جنایی استفاده میکنند. از سوی دیگر جدای از اتمسفر و فضاسازی شبیه این سریال به آثاری همچون هفت و زودیاک، یکی از مهم‌ترین کارگردانان این ژانر نیز در ساخت این عنوان مورد انتظار مشارکت داشته است. فینچر در آخرین تجربه تلویزیونی خود، سبب خلق سریال پرمحتوا و باارزشی همچون خانه پوشالی شد، اکنون بازگشت او به مدیوم سبب شکل‌گیری مجموعه‌ای شده، که خود در آن تخصص دارد، از این سو، با توجه به موفقیت چشمگیر فینچر در بخش تلویزیون و همکاری با شبکه نتفلیکس، انتظار میرود، اثر جدید او، دیدنی و قابل تامل‌تر از بسیاری آثار جنایی و معمایی در مدیوم تلویزیون باشد.

یکی از دلایل شباهت این سریال به دیگر ساخته‌های جنایی و رازآلود دیوید فینچر، منبع اقتباسی آن از کتاب میباشد. این سریال نیز همانند بسیاری دیگر از فیلم‌های فینچر برگرفته از کتابی تحت عنوان “شکارچیان ذهن: ورود به بخش جنایی واحد ویژه اف‌بی‌آی” ساخته شده است و جو پنهال و جنیفر هالی از اعضا تیم نویسندگان و فیلمنامه‌نویس این اثر میباشند که با توجه به حضور و فعالیت این دو نویسنده در آثار پرمحتوا و موفق سینما، انتظار انتقال بسیار دقیق نوشته‌ی مارک الشاکر و جان ای.داگلاس از کتاب شکارچیان ذهن به اثر تلویزیونی آن میرود. اگرچه تا تاریخ شروع و انتشار یکجا ده اپیزود فصل اول این سریال، زمان باقی مانده است ولی نتفلیکس اعلام کرده، شکارچیان ذهن برای فصل دوم خود نیز تمدید شده و باید انتظار ادامه داستان یا شاید داستان دیگری از این سریال را در فصل دوم داشته باشیم.

سریال «شکارچیان ذهن»، بیشتر به جهت حضور دیوید فینچر و موفقیت این کارگردان آمریکایی در تلویزیون و همچنین اتمسفر و داستانی شبیه به آثار موفق او، انتظار مجموعه‌ای بسیار دیدنی را مژده میدهد که میتواند به دومین تجربه موفق و باارزش فینچر در مدیوم و تلویزیون تبدیل گردد. این سریال بیشتر داستان خود را به بررسی و روانشناسی قاتلان سریالی اختصاص میدهد که تعدادی از دیالوگ‌های به کار رفته در تریلر منتشر شده از این سریال، بسیار تاثیرگذار و قابل تامل بوده است که شبیه به آن هرگز در هیچ ساخته تلویزیونی و در بررسی و سفر به ذهن جنایتکاران دیده نشده است. شکارچیان ذهن به نظر اثری دیدنی و جذاب برای دوست داران ژانر جنایی-رازآلود میرسد که بیشتر فینچر آن را متعلق به خود کرده و بسیاری این ژانر را در عصر کنونی سینما با نام او میشناسند، مجموعه‌ای که بیشتر با بسط بیشتر داستانی و همچنین توانایی‌های منحصر به فرد فینچر سعی در انتقال جنون جنایت از سوی نویسنده و کارگردان توانای خود به مخاطب دارد.

منبع: فیلمجی

2
نظر شما چیست؟

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
حسین بوذریAlireza Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
Alireza
مهمان
Alireza

لطفا درصورت امکان این سریالو حالاکه اومده بصورت اپیزودی نقد وبررسی کنید.یاسپاس