خانه / فیلم ها / نقد فیلم های خارجی / نقد و بررسی فیلم جدید جومانجی: غوغا در سرزمین جومانجی
نقد و بررسی فیلم جومانجی: به جنگل خوش آمدید

نقد و بررسی فیلم جدید جومانجی: غوغا در سرزمین جومانجی

از آخرین باری که چشممان به جمال بازی رومیزی جومانجی افتاد، بیش از ۲۲ سال میگذرد و در این سالها فیلمها و فرنچایزهای بسیار محبوبی تولید و رشد کردهاند که به فروشهای میلیاردی دست یافتند، اما تمام این گذر سالها باعث نشده تا جومانجی و دنیای عجیب و غریب آن فراموش شود. خود واژه نامانوس جومانجی در فرهنگ عامیانه بسیاری از کشورها تبدیل به استعارهای از هرج و مرجشده و کاراکتر رابین ویلیامز فقید در این فیلم با وجود تمام نقاط ضعف آن، هنوز هم در بین طرفداران جا دارد. با توجه به فروش نسبتا خوب فیلم نخست در آن سالها (۲۶۵ میلیون دلار) ساخته نشدن دنبالهای برای آن تا حدی عجیب به نظر میرسید. هرچند فیلمهایی مشابه مثل زاتورا در سال ۲۰۰۲ ساخته شد که به هیچ وجه موفقیت جومانجی را تکرار نکرد (جالب است بدانید نویسنده منبع اصلی هر دو فیلم یعنی کتاب آنها یک شخص است.) جومانجی: به جنگل خوش آمدید برعکس زاتورا، راه درستی را در مدرنیزه شدن جهان جومانجی پیش گرفته و با وارد کردن کنسولها و دنیای بازیهای کامیپوتری، توانسته روح تازهای در جومانجی بدمد که مخاطبان امروزی آن، کودکان و نوجوانان قرن بیست و یک، با آن خو بگیرند و رویای بازی جومانجی را داشتن، درست مثل کودکی ما که آرزوی بازی رومیزی جومانجی را داشتیم، در سر بپرورانند.

نقد و بررسی فیلم جومانجی: به جنگل خوش آمدید

جیککاسدان (پسر لارنس کاسدان افسانهای، نویسنده کناردست جورجلوکاس در برخی فیلمهای مجموعه جنگ ستارگان و ایندیاناجونز) به همراه تنی دیگر کار نویسندگی فیلم جدید را برعهده گرفته و این چند نفر برخلاف معمول فیلمنامههای آشوب زده به صورت گروهی نوشته شده، توانستند داستانی جمع و جور برای ادامه جومانجی خلق کنند که البته به علت همین چند نویسنده داشتن، هر از گاهی پراکندگی و نداشتن نوسان در لحن فیلم مشاهده میشود.

بخوانید: نقد و بررسی فیلم محمد رسول الله: پرخرجِ سینمای ایران !

۴ نوجوان در مدرسه به علل مختلف توسط مدیر توبیخ شده و جریمهشان تمیز کردن یکی از انبارهای قدیمی و بسیار شلوغ مدرسه است. این ۴ نفر در حین تمیزکاری به کنسول بازی قدیمی برمیخورند و با روشن کردن آن هر چهارتایشان مشغول به بازی میشوند. آنها پس از انتخاب کاراکترهای خود در بازی که نامش جومانجی:به جنگل خوش آمدید! است، ناگهان وارد جهان خود بازی شده و متوجه میشوند که در کالبد همان شخصیتهای بازی قرار دارند. یک پرفسور بزن بهادر(با بازی کشتیکج کار سابق دوواین جانسون) یک بانوی رزمی کار (با بازی ) یک نقشه خوان ماهر (با بازی جک بلک) و در آخر یک جانورشناس و کولبر متخصص(با بازی ). این چهار تن بعد از مدتی متوجه میشوند که برای خروج از دنیای بازی باید آن را با کمک هم تمام کنند وگرنه برای همیشه در اینجا گرفتار خواهد ماند. موضوع هولناکتر اینست که هر یک تنها ۳ جان دارند و اگر بیش از ۳ بار در مراحل بازی بمیرند، واقعا میمیرند!

نقد و بررسی فیلم جومانجی: به جنگل خوش آمدید

دقایق آغازین فیلم کمی کند پیش میرود ولی بعد از آن وارد جریان شتابزدهای در فیلمنامه خواهیم شد که البته بهخاطر مضمون اکشنماجرایی بودن فیلم ضرباهنگ بسیار مناسبی را وارد بدنه جریان داستان کرده به طوری که بیننده وقتی برای نفس کشیدن نخواهد داشت. جومانجی جدید مثل ۲۲ سال پیشپر است از بلواهای عجیب و غریبی که مثل آوار بر سر قهرمانان خراب میشوند و ربط نداشتن آنها به یکدیگر تنها در سرزمین جومانجی است که مخاطب را دلزده نمیکند. از رژه کرگدنها بگیر تا حمله موتورسواران بینام و نشان همه و همه در فیلم حضور دارند تا مراحل بازی را برای قهرمانان داستان سخت سازند.

رویای فرو رفتن در بازیهای کامپیوتری از زمان بدو ساخت و پیشرفت این صنعت وجود داشته و تکنولوژیهای نظیر VR (واقعیت مجازی) نشان دهنده همین موضوع است. هالیوود نیز به تازگی دوباره به این مساله روی خوش نشان داده (هر از گاهی این موضوع دستمایه ساخت چند فیلم سینمایی می شود) و این بار به یمن پیشرفت تکنولوژی و جلوههای ویژه توانسته در جومانجی:به جنگل خوش آمدید! این فرضیه را به فریبندهترین شکل نشان دهد. (Ready Player One، دیگر فیلم تقریبا با همین مضمون است که قرار است به زودی اکران شود و استیون اسپیلبرگ کبیر آن را کارگردانی کرده)

نقد و بررسی فیلم جومانجی: به جنگل خوش آمدید

جلوههای ویژه فیلم برخلاف نسخه کلاسیک خود صرفا روی جانوران و حیوانات تمرکز نمیکند چرا که سلیقه نوجوانان امروزی کاملا تغییر یافته و سازندگان با آگاهی از این موضوع، شعله اکشن فیلم را بیشتر کردهاند و بازیگران توانستند به خوبی از عهده کار برآیند. این بازیگران جدا از این مساله توانستهاند با مهارت نقش بزرگسالانی را بازی کنند که در حقیقت کودکانی در کالبد آنها هستند، از همه درخشانتر هم جک بلک بازی میکند.

شوخیها و لحن فیلم بالانس عجیبی دارد وبا اینکه برای بیننده بزرگسال جذاب است ولی برخی از آنها به نظر میرسد که برای سنین پایینتر مناسب نباشد (این موضوع شامل بعضی سکانسهای خشن هم میشود.) البته این ترفند هم احتمالا به هوشمندی فیلمساز برمیگردد چرا که او به خوبی میداند بسیاری از بینندگان جومانجی جدید، همان خاطرهبازان فیلم نخست خواهند بود. او برای این قشر هم سورپرایزها و اشاراتی به فیلم اول داشته که دیدنشان خالی از لطف نیست.

  نقد و بررسی فیلم جومانجی: به جنگل خوش آمدید

با وجود فروش نسبتا خوب فیلم تا به امروز و گفتگوی بازیگران با رسانهها، استودیو سونی احتمالا قصد ساخت نسخه سوم را نیز در سالهای آتی خواهد داشت. جومانجی صرفا یک فیلم به اصطلاح پاپ کورنی است که از پس رسالت خود یعنی سرگرم کردن بیننده به مدت صد دقیقه به خوبی برمیآید. شاید فیلم به علت داشتن رقبا و عادت کردن چشمان مخاطب امروزی به جلوههای ویژه مثل قسمت اول ماندگار نشود اما در هر حال دنبالهای آبرومند برای جومانجی به حساب میآید.

بخوانید: نقد و بررسی فیلم شکل آب: ستاره اسکار‌!

نظر شما چیست؟

avatar
  Subscribe  
اشاره به موضوع