خانه / فیلم ها / نقد فیلم های خارجی / نقد و بررسی انیمیشن کوکو: رقص زیبای مردگان
نقد و بررسی انیمیشین کوکو - Coco Animation Review

نقد و بررسی انیمیشن کوکو: رقص زیبای مردگان

بیش از ده سال از خرید استودیوی پیکسار توسط کمپانی والت دیزنی میگذرد و هر ساله ارزش این خرید ۷.۵ میلیارد دلاری بیشتر و بیشتر مشخص میشود. کارنامه هنری این استودیو مملو از خلاقیت است و آثار به یاد ماندنی چون: داستان اسباب بازی، شرکت هیولاها و شگفت انگیزان ودر آن جای دارد. یکی دو سالی است که این استودیو سنت همیشگی خود مبنی بر عرضه یک عنوان در سال را شکسته و امسال نیز دو انیمیشن ماشینها۳ و کوکو را به اکران در آورده است، دو انیمیشنی که در بازار نه چندان جالب این ژانر در سال ۲۰۱۷، توانستهاند خوش بدرخشند. همانطور که گفته شد امسال شاهد یکی از ضعیفترین سالهای دوران انیمیشن در تاریخ معاصر هالیوود بودیم و تا اواخر سال اثری درخور توجه عرضه نشد. حالا با اکران کوکو میتوان گفت که ورق کمی برگشته و امسال نیز شاهد انیمیشنهای به یاد ماندنی خواهیم بود.

کوکو توسط لی آنکریچ ساخته شده، فردی که پیش از این در استودیو پیکسار قسمت سوم داستان اسباب بازی را نوشته و ساخته و بابت آن جایزه اسکار را به خانه برده است. این دومین کار مستقل آنکریچ به عنوان کارگردان و نویسنده اصلی محسوب شده و برای کار جدید خود به سراغ آداب و سنتهای کشور آمریکای جنوبی و علی الخصوص کشور مکزیک رفته است.

نقد و بررسی انیمیشین کوکو - Coco Animation Review

خانوادهمیگل که در کار تولید کفش هستند موسیقی را به کل قدغن اعلام کرده و هیچ یک از اعضای این دودمان حق گوش دادن و یا نواختن و حتی لذت بردن از موسیقی را ندارد. اما پسربچهای ایست که قلبا به موزیک علاقه دارد و گاهی در خفا برای خودش مینوازد و در سطح شهر موسیقایی خودشان با آهنگسازان خیابانی رابطه نسبتا خوبی دارد. او برای شرکت در یک مسابقه موسیقی احتیاج به یک گیتار دارد و از همین رو وارد قبرستان خانوادگیشان شده تا بتواند گیتار سفید رنگ جد جد بزرگوارش یعنی دلاکروز افسانهای را برای مدتی قرض بگیرد. خانواده به او گفتهاند که دلاکروز به خاطر کارش در زمینه موسیقی و غرق شدن در آن به طور کل به فامیل خود پشت کرده و آنها را فراموش کرده است. میگل هنگامی که به گیتار دست میزند، به همراه سگ وفادارش وارد دنیای مردگان شده و مجبور است برای خارج شدن از آن هرطور شده جد جد خود را بیابد وگرنه تا ابد در این دنیا گرفتار خواهد ماند.

بخوانید: نقد و بررسی فیلم جدید جومانجی: غوغا در جنگل !

دست اندرکاران استودیوی پیکسار مهارت خاصی در مطرح کردن موضوعات پیچیده دارند و پیش تر در انیمیشن «درون برون Inside Out » به زیبایی علم روانشناسی را در کالبد یک انیمیشن به تصویر کشیده بودند، این بار نیز این استودیو دست روی نقطه حساسی از مسایل زندگی گذاشته که تا پیش از این در کمتر انیمیشنی به این شدت قابل لمس بود: مرگ. موضوع مرگ و زندگی در کوکو به بهترین شکل ممکن برای کودکان به نمایش در میآید و احترام به رفتگان و ارزش قایل بودن برای آنها را به عنوان پیام اخلاقی خود، بدون آنکه تبدیل به شعارزدگی شود، به مخاطب خود القا میکند.

نقد و بررسی انیمیشین کوکو - Coco Animation Review

هرچند روایت انیمیشن تا اواسط فیلم آنچنان خلاقانه نیست و بیننده قهار انیمیشن را کمی یاد عنوان «کتاب زندگی» محصول سال ۲۰۱۴ میاندازد ولیکن درست در نیمه دوم فیلم با پیچشهای داستانی جدیدی روبرو میشویم که کوکو را وارد فاز نوآورانه پیکسار میکند و انتظار بالای بیننده از یک اثر ساخته شده توسط این استودیو را برآورده میکند. نکته قابل توجه دیگر در کوکو، خلق سکانسهای موزیکال برای نخستین بار در کارنامه استودیو پیکسار است که با توجه به تعداد کم آوازها مشخص است که این قدم گذاشتن به دنیای موزیکال، محتاطانه و سنجیده شده صورت گرفته تا احتمالا در صورت موفقیت آن، بعدها در دیگر آثار ادامه پیدا کند، گرچه موسیقیها نسبت به انیمیشنی که ماهیت اصلی داستان آن به موزیک بر میگردد چندان قوی نیستند و میشد بهتر و از آن مهمتر لااقل بیشتر باشند.

رسم و عادت دوبلوری بازیگران مشهور به جای کاراکترها را استودیو دریم ورکس پایه نهاد که شاید این کار برای دیگر آثار ساخته شده انیمیشن در سینما جواب دهد و باعث بفروش شدن آنها شود ولی خوشبختانه پیکسار چندان درگیر این موضوع نشده و در کوکو هم به روال آثار ساخته شده توسط این استودیو، صداپیشگانی که چهرههای چندان مطرحی نیستند صدایشان را به کاراکترهای جادویی کوکو قرض دادهاند که از بین آنها گایل گارسیا برنال (که احتمالا او را از فیلم بابل به یاد دارید.) بیشتر از بقیه آشناست.

نقد و بررسی انیمیشین کوکو - Coco Animation Review

کوکو در قسمت رنگآمیزی و طراحی بصری خود بیشتر از همه دیگر مسایل گرافیکی میدرخشد و این بخش توانسته ضعف نسبی طراحی برخی کاراکترها (که ناخودآگاه تکراری به نظر میرسند) را جبران کند. دنیای مردگان برخلاف اسم و ماهیتشان جهانی رنگارنگ و شاد است و تداعی کننده بهشتی است که تمام باورها و آیینها به کودکان ما درباره آن گفتهاند.

انیمیشن کوکو جزو آثار اورجینال استودیو پیکسار به شمار رفته و کارهای بعدی آن به ترتیب شگفت انگیزان ۲ و داستان اسباب بازی ۴ خواهند بود که هر یک دنباله رو یک فرنچایز هستند، اصالت کوکو ارزش آن را بیشتر و ناب بودن موضوعات مطرح شده در آن، توصیه من را به شما برای دیدنش نیز بیشتر میسازد.

بخوانید: نقد و بررسی انیمیشن کلیله و دمنه

نظر شما چیست؟

avatar
  Subscribe  
اشاره به موضوع