خانه / ارزشگذاری / واکنش منتقدین به فیلم Annabelle: Creation – آنابل: آفرینش

واکنش منتقدین به فیلم Annabelle: Creation – آنابل: آفرینش

در حالی که طرفداران سینمای ترس انتظار ساخت پیش درآمدی بر فیلم «آنابل» مصحول سال ۲۰۱۴ نداشتند، استودیو نیو لاین سینما با توجه به موفقیت نسخه اصلی فیلم، تصمیم به ساخت توضیحی از چگونگی ترس عروسک معروف سینمای تسخیر روح گرفتند. «آنابل: آفرینش» فیلمی به کارگردانی “دیوید اف. سندبرگ” کارگردان فیلم تحسین شده‌یِ «چراغ‌های خاموش» میباشد. فیلم «آنابل: آفرینش» توضیحی از نحوه چگونگی ورود این عروسک به سینمای تحسیر روح میباشد و از بازیگران آن میتوان به؛ “استفانی سیگمن”، “تالیثا بیتمن”، “لولو ویلسون”، “آنتونی لاپالیا” و “میراندا اتو” اشاره کرد.

ana.still.1

داستان با مرگ تراژیک دختر سازنده عروسک معروف فیلم، آنابل آغاز میشود. بیست سال بعد از مرگ دختر عروسک‌ساز و همسرش، تعدادی کودک یتیم به همراه کشیشی از راه میرسند و سازنده عروسک، به آن‌ها پناه میدهند. ورود کشیش به خانه سبب آغاز داستان اصلی آنابل و حضور شیطانی او در فیلم میشود، اینکه شخصیت‌های فیلم هر کدام وارد چرخه شکار آنابل میشوند. فیلم آنابل تا کنون در سایت متاکرایتیک با میانگین نمره ۶۲ از ۱۰۰ و با ریت سبز، ساخته‌ای موفق در دید منتقدان بوده است. اگرچه این فیلم نتوانسته موفقیت بزرگ و چشم‌گیر «تسخیر روح قسمت دوم» را تکرار کند ولی با توجه به محوریت داستانی خود که پیش درآمد و توضیحی بر اتفاقات نسخه اصلی میباشد، نمره ناامید کننده‌ای را دریافت نکرده. همچنین تا کنون بیست و شش نقد معتبر از این فیلم منتشر شده و بسیاری از منتقدین معروف و صاحب قلم روزنامه و رسانه‌های جمعی، با نمرات خوبی از فیلم جدید سندبرگ استقبال کرده‌اند. توجه بیشتر منتقدین بیشتر بر روی نوع روایت و فرم کارگردان به فیلمی مشخص و بر اساس داستانی واقعی میباشد. اینکه سندبرگ توانسته با استفاده درست از تکنیک‌های کارگردانی، داستانی از پیش مشخص را به تعلیقی قابل درک برساند. با فیلمجی همراه باشید تا به بخش‌های مهم سه نقد شاخص این فیلم نگاهی بهتر و دقیق‌تری بی‌اندازیم.

«آنابل: آفرینش»، بی‌نقص و فوق‌العاده نیست ولی به واقعیت وفادار و همچنین تا حد ممکن غیرقابل پیش‌بینی میباشد
پیتر دوبریج از ورایتی (Variety) – امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

به طور کلی، سندبرگ بار دیگر با دست کاری روشنایی لوکیشن، رنگ‌بندی ویژه و تعلیق سعی دارد تا مخاطب و ببینده را در سایه و تاریکی نماهای خود گرفتار کند و این در حالیست که فیلم در مدت زمان خود در حرکت میباشد و به این شکل تنش بالایی که کارگردان میخواهد، از سکانس‌های فیلم شکل میگیرد. سندبرگ عاشق استفاده از توانایی فیلم در بک گراند آن میباشد و اینکه بازیگران نیز به جای دیالوگ‌های پرهیجان، به آرامی با یکدیگر صحبت کنند تا ما به عنوان مخاطب از ریز جزئیات گفته آنها با خبر شویم. تمامی این فاکتورها سبب میشود تا بینندگان فیلم برای لحظاتی در فیلم حضور داشته باشند و به فریم‌های حساس فیلم پرش کنند. (در لحظات و سکانس‌هایی، همه چیز آرام به نظر میرسد در حالی که در بخش‌های دیگر، مخاطبان فیلم با ایجاد حس مناسب تعلیق به جریان فیلم پرتاب میشوند.)

ana.still.2

جاستین چانگ از لس آنجلس تایمز (Los Angels Times) – امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

دست آورد فیلم ممکن است بیشتر از فیلم «جن‌گیر» نبوده باشد ولی بازی انجام شده (منظور بازی شکار و شکارچی) در نهایت سبب میشود تا مدت زمانی با آن همراه شویم و به حرکت در آوردن دوربین، تار شدن فوکوس و همچنین حرکت غاری شکل سایه‌زنی فیلم همگی بخشی از «آنابل: آفرینش» هستند. اما دست آورد فیلم در این روزهای سینما سخت بدست آمده است و تکنیک‌های سندبرگ دور از احساس ترس جاودانه میباشد. هنگامی که شما در طول فیلم بسیار مضطرب هستید، این دقیقا همان فعالیت فیلم در مدت زمان خود میباشد یا متعجب زده از اینکه چگونه خانه به طور ناگهانی پر از شخصیت‌های متنوعی به نظر میرسد و اکنون به شکل ناگهانی همه چیز تغییر میکند و خانه خالی از شخصیت‌ها میباشد. این تکنیک‌ها نشان میدهد که کارگردان فیلم کاملا میداند که در فیلم چه میکند و هدف از به کار گیری تکنیک در فیلم به چه منظور میباشد.

جیمی رایتی اندیوایر (Indiewire) – امتیاز: ۶۷ از ۱۰۰

«آنابل: آفرینش»  به شما لحظاتی شوک‌آور هدیه میدهد و همچنین مخاطب را به یکسری تصاویر واقعی هدایت میکند، حتی اگر شما کیلومترها دورتر توانسته باشید، روایت را حدس بزنید. «آنابل: آفرینش» ، ترس را به گونه‌ای یادآوری میکند که به آن نیاز است. اکثریت این روایت بر پایه فاصله‌هایی از هیولاهای کوچک داستان میباشد و مخاطبان هرگز شاهد فیلم عروسکی نخواهند بود، اما کارگردان به شکلی تمامیت فیلم را بیان میکند که عروسک شیطانی گویی در تمامی فریم‌ها حضور دارد. این حضور دائمی، تمام نیازهای فیلم را برطرف میکند و مخاطب و ببیندگان فیلم را همچنان در لبه پرتگاه ترس و وحشت باقی نگه میدارد.

منبع: متاکرایتیک

بیشتر بخوانید : لیست وحشتناک ترین عروسک های فیلم های ترسناک از آنابل تا چاکی

نظر شما چیست؟

avatar
  Subscribe  
اشاره به موضوع