خانه / ارزشگذاری / واکنش منتقدین به فیلم The Dark Tower – برج تاریک

واکنش منتقدین به فیلم The Dark Tower – برج تاریک

«برج تاریک»، فیلمی بر گرفته از رمان مشهوری به همین نام از “استیفن کینگ” میباشد. فیلم جدید کینگ، که در ژانر اکشن، ماجراجویی، علمی-تخیلی و وسترن معرفی میشود، روایتگر داستان مردی به نام “رولند دستچین” با بازی ادریس البا است که وظیفه دارد تا ابد از برج تاریک در برابر مرد سیاهپوشی به نام “والتر اودیم” با بازی متیو مک‌کانهی محافظت کند، در صورتی که برج توسط مرد سیاهپوش سقوط کند یا ویران شود، آخرزمان رخ خواهد داد و نبرد بین این دو کارکتر بیشتر به درگیری خیر و شر در برابر نابودی جهان است.

tower.still.1

«برج تاریک» توسط “نیکولاس آرسل” کارگردانی شده که بازیگرانی از جمله “آدریس آلبا”، “متیو مک‌کانهی”، “تام تیلور” و “کاترین وینیک” به ایفای نقش میپردازند. این فیلم تا کنون با چهل و چهار نقد رو به رو شده که حاصل این بررسی از دیدگاه سایت متاکراتیک، نمره ۳۴ از ۱۰۰ میباشد. این نمره به جهت ریت قرمز خود، مشخص میکند که اگرچه کتاب کینگ بسیار جذاب و پرطرفدار بوده ولی نسخه اقتباسی آن که توسط کمپانی یونیورسال تهیه شده است، ناموفق عمل کرده است. در اکثر نقدها عنوان شده است که فیلم آرسل فاقد اِلمان‌های لازم و اصلی از کتاب خود میباشد و هرگز توانایی بیانِ جذابیت رمان و رفرنس اصلی خود را ندارد. با فیلمجی همراه باشید تا نگاه بهتر و دقیق‌تری به بخش‌های برگزیده نقدهای مهم این فیلم بی‌اندازیم.

«برج تاریک» با اینکه روایت خام و ظاهر کم‌هزینه‌ای دارد، ولی فیلم بدی نیست
جیمز براردینلی از ریل‌ویوز (ReelViews) – امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

برج تاریک فیلم بدی نیست و اگر این عنوان با بودجه محدود‌تری ساخته میشد، میتوانستیم آن را موفق بدانیم. به جای آن، بهتر است این فیلم را ساخته‌ای خیال پردازانه‌ای بدانیم که به سادگی فراموش خواهد شد. اگرچه عناصر اصلی کتاب اسیفن کینگ در فیلم به کار رفته است، برج تاریک در تلاش است تا خود را به عنوان فیلمی مجموعه‌ای به نمایش بگذارد، جایی که پیش درآمدی از آن در سال ۲۰۰۴ منتشر شده است. اگر فیلم و داستانِ برج تاریک آن را دنبال کنید، فیلم، تصمیم میگیرد تا مختصر و مفید به هر دو وجه بپردازد. داستان تماما اقتباسی میباشد که در آن رگه‌‎هایی از نبوغ نیز دیده میشود، یک ترفند ساده تا سبب شود، کتاب در فیلم لذت بخش‌تر باشد، و همچنین در کتاب کینگ، الهاماتی از ارباب حلقه‌ها، خوب، بد، زشت نیز دیده میشود که سعی شده تا در نسخه سینمائی نیز پیاده شود، در برج تاریک میتوان زمینه‌ای از آثار لئونه و ارباب حلقه‌های تالکین را دید. در هر حال، نیکولاس آرسل تمام تلاش خود را به کار برده تا برج تاریک را به ساخته‌ای موفق در رده فیلم‌های بی سینما تبدیل سازد، فیلمی در ژانر علمی-تخیلی که داستانش در سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ روایت میشود.

tower.still.2

مایکل اُ-سالیوان از واشنگتن پست (Washangton Post) – امتیاز: ۳۷ از ۱۰۰

برج تاریک، فیلم ترسناکی نیست، و حتی بر گرفته از مجموعه‌ای اکشن با جلوه‌های ویژه‌یِ خاصی نمیباشد، اگرچه برای مخاطبان جوان سینما، این فیلم بسیار جالب است. آرسل با کمک نویسندگان خود، آکیوا گولدزمن، جف پیکنر و آندرس توماس جینسون، برج تاریک را بیشتر بر اساس نوشته فیلمنامه نویسان خود جلو برده تا در کنار هم قرار دادن اِلمان‌های رمان اسیفن کینگ در فیلم. نوشته‌های کینگ آنقدر قدرتمند هستند که الهامات پنی وایز از دلقک خندان را بتوان در فیلم «درخشش» دید. برج تاریک به راحتی در کنار آثار همچون هری پاتر، جنگ ستارگان قرار نخواهد گرفت و بین آثار موفق اقتباس شده از کتاب ادبی و برج تاریک، فاصله‌ای معین و مشخص وجود دارد.

کیت اربلند از اندیوایر (IndieWire) – امتیاز: ۳۳ از ۱۰۰

برج تاریک، از جهان کیگ، در حقیقت نوشته‌ای ادبی و بسیار غنی است که الهامات چندانی از آن در فیلم به کار گرفته نشده، اما در عوض سازندگان فیلم تلاش کرده‌اند تا بخش‌های مهمی از کتاب را به فیلم وارد کنند و ضعف در بیان داستان اصلی کتاب، سبب میشود تا برج تاریک نتواند، گلوله‌های اصلی و مهم خود را شلیک کند. اگر از دسته طرفداران کتاب‌های کینگ هستید و برای مدت زمان طولانی در انتظار فیلمی با محوریت برج تاریک بودید، این فیلم شما را ناامید خواهد کرد. فیلم به شکل ملموسی نیازمند به نقاطی بسیار حساس و ویژه است که توسط آن کارکترها معرفی شوند ولی فیلم در عوض، توانایی برخورد نهایی و مشخص کردن برنامه خود را ندارد و در مدت زمان نود و پنج دقیقه خود، فاقد توانایی لازم جهت بیان داستان و صورت اصلی خود، آنچنان که در کتاب و به شکل حماسی بیان شده است، میباشد.

منبع: متاکرایتیک

نظر شما چیست؟

avatar
  Subscribe  
اشاره به موضوع