خانه / مقالات / پیش نمایش / پیش نمایش فیلم Alien: Covenant

پیش نمایش فیلم Alien: Covenant

“بیگانه: عهد”، بازگشت کابوس‌های ترسناک اسکات به سینما

تا قبل از ورود “بیگانه” به سینما، به خلق “ریدلی اسکات”، آثار علمی-تخیلی با مضمون موجودات فضایی یا ماجراجویی‌های فضایی، محدود شده به دو سبک سینمائی بود، “ای تی” ساخته “استیون اسپیلبرگ” و “جنگ ستارگان” ساخته “جورج لوکاس”، ساخت فیلمی خارج از چنین الگویی، قابل قبول نبود، اما ریدلی اسکات کارگردان بریتانیایی، با تمامی جسارت، اثری متفاوت و با تعلیق گسترده تحت عنوان “بیگانه” را راهی سینماها نمود. فیلم اگرچه در ژانر علمی-تخیلی روایت میشد ولی “ترس” عنصر اصلی به کار گرفته شده در آن بود و مخاطبان سینما که تا آن روز با چنین حس‌و‌حالی از تعاریف سینمای علمی-تخیلی رو به رو نشده بودند، پس از بازگشت از سینماها، مات و مبهوت به نظر میرسیدند. فیلم بیگانه از سوی منتقدین به عنوان رویه‌ای جدید از روایت ژانر علمی-تخیلی معرفی شد که خود سبکی از روایت‌های آینده سینما در نظر گرفته خواهد شد. و البته این چنین شد، بعد از بیگانه، آثار سینمائی بسیاری از فاکتور اصلی این سبک فیلم و تعلیق خلق شده توسط اسکات را، برای فیلم‌های خود برگزیدند. موفقیت بیگانه آنچنان گسترده بود که کمپانی تهیه کننده فیلم تصمیم گرفت تا نسخه دوم آن را بسازد، اما این بار اسکات پشت دوربین نرفت و کارگردان نام آشنای دیگر، یعنی “جیمز کمرون” روایت دوم را بر عهده گرفت.

alien.still.1

کمرون، عنوان فیلم دوم را “بیگانه‌ها” برگزید و فیلم همانند نسخه ابتدایی خود، درخشان و چشمگیر ارزیابی شد که البته بخش گسترده‌ای از موفقیت نسخه دوم، وام‌دار روایت قاطع و پرکشش نسخه ابتدایی آن بوده که کمرون این بار آن را گسترش بیشتری داده بود. در آن روزها  اگرچه اسکات خالق این سری محسوب میشد ولی کسی فکرش را نمیکرد که او در نهایت، با بیان ایده‌های فلسفی و هستی‌گرایانه به این سری بازگردد. اسکات پس از اولین حضورش در بیگانه در نهایت با تاخیر بسیار، در سال ۲۰۱۲، با فیلم عظیمی همچون، “پرومتئوس” به فرانچایز اصلی خود بازگشت. پرومتئوس که خود برگرفته از نام یکی از خدایان یونان باستان است، اگرچه بر پایه سری بیگانه ساخته شده بود ولی هیچ خبری از هیولاهای معروف اسکات (زینومورف)، آنهایی که از دهانشان اسید پاشیده میشد و دست و پاهایشان لزج بوده، خبری نبود، اسکات به شکل شوکه کننده‌ای از ریشه خلق این موجودات و فلسفه‌گویی بسیار عمیق این فرانچایز، برای مخاطبین خود گفت. پایان بندی مبهم نسخه پرومتئوس چنان آسیب زننده بود که مخاطبان سوال اصلی‌شان این بود که اسکات چه زمانی ادامه پرومتئوس را خواهد ساخت؟ در نهایت اسکات بعد از پنج سال به اورجین ریشه‌های سینمایی خود بازگشت و در سال ۲۰۱۷، بهتر، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ قرار است تا آخرین نسخه سینمائی که برگرفته از خلق اولیه او از این فرانچایز بوده را به سینماها باز آورد. پس از مروری بر شروع و نقطه حال حاضر فرانچایز “بیگانه”، با هم به پیش نمایش فیلم “Alien: Covenant / بیگانه: عهد” میپردازیم.

alien.still.4

چگونه “بیگانه: عهد” شکل گرفت!

“Alien: Covenant”، داستان خود را ادامه بر نسخه پرومتئوس میداند و ساختاری مابین نسخه‌ اولیه اسکات و پرومتئوس ارزیابی میشود، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی منتقدینی که توانسته‌اند تا نسخه خانگی آن را مشاهده نمایند، فیلم به شدت تعلیق قوی و غنی دارد و به نوعی بازگشت اسکات به ریشه‌های سال ۱۹۷۹ و فیلم” بیگانه” را تائید میکند. عهد، ساخته‌ای متفاوت و جدید نیست، فیلم بار دیگر مفاهیم فلسفه‌ای خود را بیان میکند ولی به جهت ورود فیلم به عصر جدید سینمائی و سینمای ترس، مفاهیم اصلی خود را مرتبط با بیگانه اولیه میداند، از این رو، فیلم اثری علمی-تخیلی و ترسناک به شمار میرود. در مصاحبه با “جان لوگان” (نویسنده فیلم‌های سقوط آسمان و سریال داستان‌های عامیانه)، نویسنده فیلم، از او پرسیده شده بود که آیا فیلم “عهد”، اثری فیلسوفانه است؟ او در پاسخ گفته، “زمانی که من در همکاری با اسکات و در پروژه عهد موافقت کردم، اسکات به شکلی عجیبی از ایده‌های فلسوفانه و تئوری‌پردازی‌اش از فیلم و ادامه‌ای بر پرومتئوس برای من گفت، اما من در نهایت به او گفتم، “ریدلی، من متوجه‌ام که هدفت چیست ولی من میخواهم فیلمنامه ترسناک بنویسم!” و از این رو، فیملمنامه نگارش شده توسط من، اثری ترسناک با همان ریشه‌های قبلی و گذشته از نسخه بیگانه است که جذابیت‌های ما بین پرومئوس و بیگانه‌ای که ما قبلا آن را شناخته‌ایم، را دارد” لوگان در ادامه مصاحبه خود از تغییرات اعمال شده در فیلمنامه گفت، “من نمیدانم، اسکات چه خواهد کرد، اما پس از اتمام نگارش فیلمنامه، اسکات از نوشته بسیار راضی بود، بنابراین در نسخه نوشته شده توسط من هیچ تغییری اعمال نشده اما بهتر است شما اینگونه سوال خود را مطرح کنید، که آیا اسکات در فیلمنامه ترسناک من، عهد را با تصاویر و ارجاعات فیلسوفانه خود به نمایش خواهد گذاشت؟”. با توجه به گفته‌های لوگان، همانطور که به نظر میرسد، اسکات در ساخته جدید خود، سعی در بازگشت به ریشه‌های ابتدایی “بیگانه” را دارد و به نوعی در تلاش است تا مخاطبان سینما از فیلم جدید او، از همان لذت اولیه و دوباره سال‌های گذشته بهره‌مند شوند. نکته جالب دیگر در آن است که اکثر منتقدین بر این موضوع اتفاق نظر دارند که فیلم برای آنهایی که از فیلم پرومتئوس تا حدی لذت برده‌اند، اثری عالی تلقی خواهد شد.

alien.still.2

“Alien: Covenant”، ترسناک‌تر از همیشه ولی با ریشه‌های داستانی پرومتئوس

روایت فیلم “بیگانه: عهد” بر ادامه‌ سفر قبلی اسکات در دنیای بیگانه‌ها استوار شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی کمپانی فاکس و استودیو تولید کننده در سیدنی استرالیا، فیلم از رخدادهای عجیب و مرگ‌های مختلفی شکل گرفته است. در سال ۲۱۰۴، سفینه‌ی فضایی به نام “عهد”، همراه با دو هزار کلونی‌، خدمه منهدس و کاشف خود راهی سیاره‌ای دور افتاده، تحت عنوان “اوریگی-۶” میشوند. سفینه فرود آمده در ابتدای فیلم دچار صدمه و آسیب میشود، کاپیتان سفینه نیز کشته میشود، از این رو، “والتر” به ناچار مسئولین و کارکنان انسان و کلونی های سفینه را بیدار میکند تا در سیاره جدید و فرود آمده، اکتشاف و بررسی اطلاعات پیرامون را آغاز نمایند، در مسیر بررسی و اکتشاف کلونی‌ها به همراه رهبران پژوهشگر خود، متوجه این موضوع میشوند که سیاره به شکل عجیبی خالی از هرگونه سکنه و موجودی است و به همین خاطر در این سیاره صدای هیچ موجود جانداری شنیده نمیشود و گویی مرگ بر این سیاره حاکم شده است. در این نسخه سینمائی، “مایکل فسبندر” نیز حضور دارد اما این بار حضور او در قالب دو شخصیت خواهد بود، فسبندر در فیلم “Covenant / عهد” باید نقش “دیوید” آندروید یا هوش مصنوعی نسخه پرومتئوس را در کنار، “والتر” که خودش، کلونی از نسخه انسانی میباشد را، بازی کند. دیویدی که از نسخه قبل نقشش کاملا مشخص بوده است، اما سوال اصلی اینجاست که نقش والتر چه خواهد بود، “والتر” همانند، دیوید در ابتدای فیلم معرفی میشود و نقش خود را همانند دیوید به عنوان فردی که سفینه را زنده نگه میدارد و آن را به مقصد خود میرساند معرفی میشود. جذاب‌ترین نکته فیلم آن است که فسبندر از سختی کار خود در قالب دو نقش و حضور هر یک در خط داستانی جذاب و تاثیرگذاری گفته است. فسبندر در مصاحبه‌ای گفته بود “نقش من در قالب دو شخصیت است، این مساله بسیار جذاب است چرا که من را وارد چالشی جدید و تازه میکند. فیلم عهد متفاوت است، چرا که دیوید در کنار والتر بازگشته است، مهم آن است که بدانید، دیوید فوق العاده است، چرا که به عنوان یک هوش مصنوعی، علاقه شدیدی به آموختن دارد و از این رو، دست به کارهای وحشتناکی میزند و از طرفی چون تمامی معادلات او د ذهنش خلاصه میشود و همانند انسان به بدن و جسم فیزیکی وابستگی ندارد، به همین خاطر آنالیز و سنتر ذاتی در وجود او نهفته است.” فسبندر از نقش والتر به عنوان کلونی فرستاده شده به زمین، به عنوان یکی از نقاط مهم فیلم نام برده است ولی اطلاعات جدیدی را در خصوص محوریت این نقش نداده است، چنان که پیداست، فسبندر نیز بر حضور و نقش محوری شخصیت دیوید تاکئید بسیاری دارد و جالب است که بدانید، در تصاویر اختصاصی مجله امپایر، دیوید در برابر والتر قرار گرفته است و به نظر میرسد، ذهن کنجکاو دیوید، بار دیگر فاجعه آفرین خواهد شد.

alien.still.3

در “Alien: Covenant”، شاهد دو نوع هیولا از خانواده “مورف‌ها” خواهیم بود؛ “زینومورف” و “نیئومورف”!

از جمله بازیگران فیلم میتوان به “مایکل فسبندر”، “کاترین واترستون”، “دنی مک‌براید” و “دیمین بیچیر” اشاره نمود. “کاترین واترستون” در نقش “دنیل” ظاهر خواهد، او همسر کاپیتان سفینه فضایی، “جاکوب برانسون” نیز میباشد و حضور او در فیلم یادآور شخصیت “ریپلی” با بازی “سیگورنری ویور” از فیلم بیگانه محصول ۱۹۷۹ میباشد. در مصاحبه‌ای از سوی “دنی مک‌براید” که او را بیشتر از فیلم، “این پایان کار است” میشناسیم و بازی‌های او در قالب شخصیت‌های کمدی معنا میشوند، اشاره شده است که فیلم اسکات هیچ زمینه‌ای از طنز و خنده‌های نسخه “مریخی” را در محتوا خود قرار نداده و برعکس، فیلم عهد، ساخته‌ای به شدت تاریک با فضای خوفناک بیان میشود که فضایی کاملا مسموم کننده و آسیب زننده‌ای را دارا میباشد. بر اساس عکس‌های جدید منتشر شده از سوی فیلم در مجله اختصاصی امپایر، اسکات در فیلم عهد، جهان دیگری را به تصویر کشیده است که میتواند بر اساس ادامه فیلم پرومتئوس، همان سیاره مهندیسین یا خالقان باشد. در تصاویر منتشر شده، سفینه معروف خالقین در کنار سفینه عقرب مانندی دیده میشود و جدای از آن، مهندیسین این بار به شکل جد و به عنوان جمعیتی ساکن و طراح در فیلم به تصویر کشیده خواهند شد و به نظر میرسد که اسکات تمام سعی خود را به کار بسته تا صحنه سازی‌های فیلمش همانند نسخه ابتدایی، در کنار تصاویر ترسناک خود، تا حدودی معناگرا نیز باشد. البته در تصاویر منتشر شده، به نظر میرسد باید با نوع جهش یافته و جدید از بیگانه‌های ترسناک (زینومورف) رو به رو شویم، چرا که این بار نحوه تولد آن‌ها از سینه شخص میزبان نبوده و از پشت بدن میزبان خود و از نزدیکی ستون فقرات میزبان خود خارج میشوند، بنابراین میتوانیم، انتظار نوع جدید و ترسناک دیگری از بیگانه‌ها را داشته باشیم که به نوعی جذاب به نظر میرسد، چرا که در نسخه پرومتئوس با نوعی جدیدی از هیولای اسکات، که ظاهری هشت‌پا مانند داشتند، آشنا شدیم، بنابراین خلق ورژن جدیدی از خانواده بیگانه‌ها میتواند چندان هم دور از ذهن نباشید، البته بر اساس اطلاعات منتشر شده که با تصاویر تریلر و عکس‌های فیلم نیز قابل تائید است، فیلم از دو نوع بیگانه مربوط به یک خانواده روایت میشود، “زینومورف” و “نیئوموف”، زینومورف‌ها در مسیر تریلر به شکل هیولاهایی سیاه با بال‌هایی بزرگ دیده میشوند و بیشترین شباهت را به نسخه‌های ابتدایی کار اسکات دارند و همان ظاهر ترسناک و اسیدپاش را دار میباشند اما نیئومورف ها که کوچکتر و به رنگ سفید قابل ملاحضه هستند، شاید همان هیولاهای ابتدایی فیلم میباشند و اسکات در فیلم عهد خود سعی در توضیح بیشتر از نسخه پرومتئوس و شکل گیری پایه‌های بیگانه دارد.

alien.still.5

بر اساس گفته‌های اسکات، “عهد” در تلاش است تا ترس را با ریشه‌های تعریف شده از پرومتئوس را به مخاطبان خود هدیه دهد، از این رو، زینومورف‌های فیلم که حضورشان از نسخه ابتدایی قابل مشاهده بوده است، در بدترین زمان و مکان ممکن حاضر میشوند و به همین جهت، “بیگانه: عهد” اثری ترسناک تلقی میشود و تمام تلاش گروه و سازندگان در آن بوده تا شرایط ترس و فضای خفه کننده فیلم را به بهترین شکل ممکن بیان کنیم. البته اسکات برای فیلم عهد، زمان بسیاری را صرف کرده بود و به نوعی فیلم بیگانه و بازگشت او (ریدلی اسکات) به نسخه ابتدایی کارش، به نوعی فیلم خصوصی او تلقی میشود، یکی از تهیه کنندگان فیلم گفته است که فیلم در سیدنی استرالیا و در مدت زمان بیشتر از ۱۳۰ روز فیلمبرداری شده است، چرا که اسکات بسیار سخت گیرانه نسبت به لوکشین‌ها و زمان برداشت سکانس‌ها عمل کرده است، او خاطر نشان کرده است که اسکات از تمامی لحظات و اتفاقات آب و هوایی شهر سیدنی استفاده کرده است، به طوری که در یک روز بارانی که زمان فیلمبرداری بر اساس چارت برنامه ریزی شده نبود، اسکات عوامل سازنده فیلم را به میدان فیلمبرداری آورد و گفت، “الان بهترین زمان برای این سکانس از فیلم است.”

با توجه به بازتاب مثبت و قابل توجه منتقدین از فیلم “Alien: Covenant / بیگانه: عهد” و همچنین مراحل تولید، داستان و سایر فاکتورهای لازم برای ساخت اثری درخور و جذاب، به نظر میرسد بازگشت اسکات به سینمای ترس و علمی-تخیلی‌اش از همان ساخته‌های عجیب و درگیر کننده سال میباشد که پس از سال‌ها قرار است، شاهد آن باشیم و از آن لذت ببریم. عنوان سینمائی، “Alien: Covenant” در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ اکران خواهد شد.

نظر شما چیست؟

avatar
  Subscribe  
اشاره به موضوع