خانه / مقالات / گزارش / گزارش: فیلم The Begulied (فریب خورده)

گزارش: فیلم The Begulied (فریب خورده)

سوفیا کاپولا با درام تاثیرگذار خود، کارگردانی ناب کاپولایی را زنده کرد!

در نهایت هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن که از بیست و هفت اردیبهشت ماه کار خود را آغاز کرده بود، در هشتم خرداد ۱۳۹۶ پایان یافت. در این دوره، یکی از اتفاقات خوش‌آیند و مهم اهداء جایزه بهترین کارگردانی این دوره، به “سوفیا کاپولا” برای فیلم “فریب خورده” بوده است، که البته اسم او را به عنوان دومین کارگردان زن دریافت کننده این جایزه نیز قرار داده است. “The Begulied” یا “فریب خورده” که قبل از آغاز جشنواره نیز حدس‌هایی از موفقیت بسیار آن زده میشد، در نهایت با کسب عنوانی ارزشمند، “بهترین کارگردانی” کن را به سمت آمریکا و اکران گسترده در آنجا ترک نمود.

begu.still.2

کن فرانسه محلی برای ثروتمندان به شمار میرود ولی امسال در طول تقریبا یک هفته، کن محلی برای عاشقان سینما بود که هر یک خودشان را به کن رساندند تا از سینمای هنری که کن آن را ارزشمند کرده است، لذت ببرند. به شکل جامع، کن ۲۰۱۷، بسیار باشکوه بود، چرا که کارگردان معروف اتریشی، “میشائیل هانکه” با فیلم “پایان خوش” به کن آماده بود و همچنین “یورگوس لانتیموس” با فیلم “کشتن گوزن مقدس” نیز که از جمله بخت‌های مهم رقابت بهترین فیلمنامه نیز به شمار میرفت، حضور یافته بود و در نهایت به جایزه “بهترین فیلمنامه” این دوره از جشنواره دست یافت.

در این میان، “نیکول کیدمن” با سه فیلمِ کلاسِ یکِ هنرِ سینما (فیلم‌‌های؛ “کشتن گوزن مقدس”، “فریب خورده”، “چطور با دختران در مهمانی‌ها حرف بزنیم”)، یکی از پررنگ‌ترین بازیگران حضور یافته در این دوره از جشنواره بوده است. از جمله فیلم‌ مهم بازیگر استرالیایی این دوره، “فریب خورده” ساخته “سوفیا کاپولا” میباشد. فریب خورده بر اساس رمانی با عنوان “شیطان مصور شده” که توسط توماس پی. کالینن به نگارش در آمده، ساخته شده است. در حقیقت فیلم فریب خورده اقتباس یا بازسازی از فیلمی با همین عنوان و به کارگردانی “دن سیگل” میباشد، محصول ۱۹۷۱ میباشد که ستاره آن فیلم کلینت ایستوود بوده است. در طول جشنواره و پس از پایان پخش فیلم فریب خورده، بسیاری از نحوه کارگردانی کاپولا صحبت کردند و با رای متفق منتقدین بر این واقعیت استوار بود که ،کاپولا با استفاده درست از هیجان در درامی رواشناسی که رگه‌هایی از تریلر، کاملا قابل لمس است، فریب خورده سال ۱۹۷۱ را به شکل جذاب و تاثیرگذاری، بار دیگر به تصویر کشیده است. منتقد روزنامه گاردین در این خصوص نوشته است:

سوفیا کاپولا ملودرام جنوبی بسیار لذتبخشی ساخته است، سایکودینامیک پراسترس و شاد فیلم، ما را به یاد فیلم “خودشیفته سیاه/Black Narcissus” و آن آگهی معروف کوکای رژیمی می‌اندازد؛ همان آگهی که در آن کارمندان دفتری، کارگر عرق‌ریزانی را که در حال فرونشاندن عطش است تحسین می‌کنند. کاپولا این فیلم را از رمان ۱۹۶۶ توماس پی. کالینن اقتباس کرده است که قبلاً یک بار در سال ۱۹۷۱، توسط دن سیگل و با بازی کلینت ایستوود در نقش اول، فیلمی از روی آن ساخته شده بود.

کاپولا که داستان را با اشتیاق فوق العاده و بذلهگویی بیپروایی تعریف میکند، تصاویری از صحنه‌های اول و آخر را به هم می‌دوزد تا روایت به طرز رضایبخشی به طور کامل بسته شود. او همچنین با خونسردی فهم ارتباط عنوان با کاراکترهای مختلف را، با پیش رفتن داستان، بر عهده بیننده گذاشته است.

begu.still.3

داستان فیلم فریب خورده، مربوط به جنگ‌های داخلی آمریکا است، جایی که سرجوخه “جان مک برنی” (کالین فارل) به شدت زخمی شده است و گویی مرگ در نزدیکی او قرار گرفته است اما شخصیت ایمی که یازده سال سن دارد، او را در بیشه مدرسه دخترانه واقع در ویریجینیا پیدا میکند و در نهایت، سرجوخه جذاب، تاثیرگذار و خوش چهره داستان، الارغم مخالفت مدیر مدرسه، “مارتا فارنزووزث” (نیکول کیدمن) و معاونش “اودینا” (کیرستن دانست) جهت درمان و معالجه در مدرسه کاتولیک پناه داده میشود. سرجوخه در نهایت پس از پرستاری عوامل مدرسه، بهبودی خود را پیدا میکند و به جهت ترس از جنگ (سرباز ایرلندی فقیری که با انگیزه دریافت پول نقد به نیروهای ارتش اتحادیه پیوست) در مدرسه مشغول به کار میشود و به باغ و بیشه مدرسه در قبال پناه دادن به او، رسیدگی میکند اما با گذر زمان، سرجوخه تاثیر خود را بر یکی از دختران عبوس و زود بالغ شده، مدرسه میگذارد و “آلیشیا” هجده ساله را جذب خود میکند و اکنون فیلم وارد فاز جدید خود یعنی “تنش جنسی” میشود.

داستان فیلم با محوریت “درام” و “رازآلودگی” معرفی میشود، که تاثیر کارگردانی و نویسندگی کاپولا چنان است که مخاطب ناخودآگاه وارد فضای “سایکودینامیک” خلق شده توسط او میشود. اگرچه فیلم بر اساس رمان “شیطان مصور شده” میباشد ولی سوفیا کاپولا خود فیلمنامه را نوشته است و فیلم را در روایت و دیالوگ‌هایش، به هیچ نویسنده‌ای نسپرده و به همین جهت، فضایی که کاپولا در نظر داشته تماما تحت تسلط خودش بوده است، به طور مثال میتوان به سکانس‌های تاثیرگذاری از فیلم اشاره کرد که کارگردان با هوش و نبوغ بالایی در روایت آن، مخاطب خود را در بالاترین درجه از تنش در داستان‌گویی خیره نگه میدارد، از جمله “سکانس پلکان”، “پاره شدن گردنبند مروارید”و “شلیک گلوله به چلچراغ”، تمامی این سکانس‌ها سبب خلق موقعیت پرتنش در فیلم شده است. پیتر برادشاو در خصوص کارگردانی و سکانس‌ها درخشان فیلم میگوید:

شامها و عصرهای توام با موسیقیی که این زنان برای مهمانشان ترتیب میدهند فوق‌العاده سرگرم‌کننده هستند. نحوه بیان جمله “سرجوخه، دسر میل دارید؟” یکی از لذت بخشترین چیزها در جشنواره کن امسال است. و وقتی که طوفان هیجانات بالاخره فروکش میکند، لحظات کلاسیک جنوبی‌ای، به سبک سنتی، در این مدرسه دینی وجود دارد؛ مدرسه‌ای که بیشتر شبیه درختستانی است که باغهایش زیر پرتوهای مورب خورشید طلایی قرار گرفته باشند.

در این فیلم یک صحنه پلکانی باشکوه داریم که یک نفر واقعاً از دو ردیف پلکان مجزا، با یک تغییر جهت، پایین می‌افتد. در یک صحنه، گردنبندی از گردن یک زن کشیده می‌شود و مهره‌هایش روی زمین پخش میشوند. حتی صحنه‌ای داریم که در آن شلیک گلوله، چلچراغی را نقش زمین میکند، رویدادی که برای مهیج شدن به هیچ تعبیر استعاری نیاز ندارد. این فیلمی فوق‌العاده دیدنی است، یک درام-تریلر با بارقه‌های ظریفی از نوآر و کمدی سیاه.

begu.still.4

منتقد روزنامه گاردین، بیشتر نیز اشاره داشت که فیلم سوفیا کاپولا تنها در بخش کارگردانی درخشان نیست و بازی فارل و کیدمن نیز در عالی بودن این فیلم، تاثیر به سازیی داشته‌اند (این دومین فیلمی است که فارل و کیدمن در جشنواره کن ۲۰۱۷ با یکدیگر بازی داشته‌اند).

به نظر میرسد که فیلم خانم کاپولا اثری هنری و ارزشمند است که در نزد سینما دوستان به مقام بالایی از اهمیت خواهد رسید. کاپولا تمرکز خود را بر روی روایت و نحوه بیان تصاویر خود معطوف داشته است و در نهایت اثر او، به عنوان فیلمی “سایکودرام فمینیستی” از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. فیلم فریب خورده در جشنواره کن امسال بسیاری را شُکه کرد، البته انتظار موفقیت این فیلم بالا بود ولی نحوه کارگردانی کاپولا چنان تاثیرگذار بود که میتوان انتظار فروش بالا و خوبی را از فیلم در گیشه‌‌های آمریکا داشت. در هر حال سیر دوران فعالیت سینمائی سوفیا کاپولا از فیلم پدرخوانده ۳ آغاز شد (سوفیا کاپولا در نقش دختر مایکل کورلئونه) و در نهایت به نقطه بهترین کارگردانی بخش رقابتی اصلی هفتادمین دوره جشنواره کن رسید و البته این مهم را دختر یکی از بزرگان سینما، (فرانسیس فورد کاپولا) به انجام رسانده است.

نظر شما چیست؟

avatar
  Subscribe  
اشاره به موضوع